When this began...

Linkin Park

Zakladatelé této populární party jsou Bradford Phillip Delson a Michael Kenji Shinoda. Kámošili spolu, bydleli kousek od sebe a chodili na stejnou školu, ale každý měl rád jiný hudební styl. Mike ujížděl na hip hopu (což mu zůstalo doteď) a Brad byl metalista. Chtěli skupinu a tuto myšlenku začali uskutečňovat po koncertě, kde skupiny dohromady míchaly různé styly (to bylo v  roce 1996, koncert hiphopových Public Enemy a trashmetalových Anthrax). Takto vlastně vznikla skupina Xero, do které Mike s Bradem nalákali i svoje kamrády - Joea Hahna, Roba Bourdona a později Davea Farrella (Phoenixe) a Marka Wakefielda.

Postupem času jim začalo docházet, že Mike jako zpěvák není to pravé ořechové a začali shánět někoho se silnějším hlasem. Nakonec si všimli jednoho týpka, Chestera Benningtona, který působil ve své skupině Grey Daze, ale moc jim to spolu neklapalo. Mike poslal Chazovi demo, do kterého Chester nahrál svůj hlas (kvůli tomu dokonce propásl oslavu svých 23. narozenin). Když to Mike uslyšel tak jen řekl: "Chlape, jestli jsi jen tak z poloviny skvělej, jakej máš hlas, tak máš job." A Chaz hned druhý den vyrazil do L.A.

Xero se přejmenovali na Hybrid Theory, ale měli smůlu, protože tento název už jim někdo vyfoukl. Tak si dali jméno Lincoln Park, podle jména parku v Santa Monice, ve kterém se scházeli. Ale měli smůlu i podruhé, protože na toto jméno by si nemohli založit internetové stránky. A tak stačilo pozměnit 3 písmenka a vznikl ten originální název LINKIN PARK. Toto odstartovalo kariéru skupiny, na kterou jen tak někdo nezapomene.

A teď něco ke stylu, který Linkin Park hrají. Hudebními kritiky byli označováni průkopníky nu-metalu, ale samotným LP se toto tvrzení vůbec nelíbí. Nemají rádi škatulkování a tvrdí, že mají svůj vlastní styl - tedy kombinaci rocku, rapu a elektroniky. Pokud jste ale slyšeli album Minutes To Midnight (2007), pocítíte velkou změnu - už tu nenajdete téměř žádný rap, ale jedná se o rock s příměsí elektroniky.

A ve zkratce něco z diskografie:

24. 10. 2000 vydali Linkini svoje debutové album - Hybrid Theory, ale v této době kapelu opustil Phoenix, po velkém úspěchu LP se nakonec vrátil, bohužel natáčení se nezůčastnil.

Aby fanoušci nemuseli dlouho čekat na nové album, vydali LP 30. 7. 2002 placku remixovou - Reanimation, na které spolupracovaly i jiné star (např. Jonathan Davis, Black Thought, Josh Abraham, Jay Gordon, Static-X a spousta dalších).

A konečně dlouho očekávané album, které spatřilo světlo světa 25.3. 2003, tak to je Meteora. Na tomto cd je vidět změna, co se týče hudby LP, ale o tom víc v kategorii Diskografie>.

V roce 2003 Linkin Park v rámci světového turné navštívili i Prahu a to 3. 9. a kromě skvělé show tu natočili i celý videoklip k songu From The Inside.

Po vydařeném koncertu v Texasu v rámci Summer´s Stadium Tour, na kterém mj. vystupovala i Metallica a Limp Bizkit vydali 18.11.2003 live album i dvd právě se záznamem z koncertu - Live in Texas.

Linkin Park dostávali jednu cenu za druhou a jednou si je hudební televize MTV pozvala na natáčení jejich pořadu MTV Mash Up (mash up = zkřížení dvou písní do zcela nové, přesto nepopírající původní verze), kde se setkali s raperem Jay-Z a po společném koncertu se jim spolupráce tak zalíbila, že natočili i cd Collision Course, které vyšlo 30. 11. 2004.

Mezeru mezi Meteorou a nadcházejícím albem zatím vyplnil Mike Shinoda, který rozjel svůj sólový projekt pod jménem Fort Minor a 21. 11. 2005 vydal album The Rising Tied. Jinak Chester nezůstal pozadu a natočil také svoji sólovou desku - spolu se skupinou Julien-K a nazvali se Dead By Sunrise. Na datum vydání se stále čeká, ale předpokládaná doba je přelom roku 2008 a 2009.

A konečně po 4 letech napínavého čekání, které se začátkem roku 2007 stále stupňovalo, LP vydali zatím poslední cd - 15. 5. 2007 vyšlo album, které nese název Minutes To Midnight. První singl "What I´ve Done" jsme mohli spatřit 2. 4. 2007.

Ve stejném roce Linkin Park podruhé navštívili Českou republiku - samozřejmě v rámci turné a 12.6. rozburcovali pražskou Sazka Arenu. Linkin Park v jednom z rozhovorů řekli, že se budou snažit minulou show v ČR překonat, a taky že se podařilo.

A dotřetice všeho dobrého - po roce a pěti dnech, tedy 17.6. 2008, jsme si Linkin Park opět mohli v ČR vychutnat naživo. Vrátili se v plné síle, tentokrát na brněnský Velodrom. Jako vždy předvedli skvělou show téměř pro 15 000 fanoušků!!!

Po návštěvě ČR se LP dále věnovali hlavně koncertování - pokračovali v úspěšné šňůře Projekt Revolution (speciální turné, na které sebou vozí spoustu jiných interpretů), která poprvé v roce 2008 zavítala i do Evropy.

Nyní Linkin Park pracují na novém albu, které by mělo spatřit světlo světa v září (či někdy na podzim) 2010. Stejně jako tomu bylo u Minutes To Midnight, i tentokrát své fanoušky napínají, poskytují fotky a videa ze studia, ale přísně si střeží svůj materiál.

A teď něco pro některé trošku raritního. Linkin Park si potrpí na kontakt s fanoušky a samozřejmě není možné, aby se s každým setkali a pokecali. A tak v roce 2001 založili fanklub Linkin Park Underground. A každým rokem vydávají speciální edici pro ty fandy, kteří se zaregistrují za pár dolarů na oficiálních stránkách LPU>. Momentálně je v oběhu 9. "díl" této skvělé vecičky. A k čemu vám to vlastně bude když se tam zaregistrujete? Koukněte do rubriky LPU>.

 


LP Underground 6.0: The Official Fan Club of Linkin Park